Cukrus per amžius

Saldumo žmonės visada ieškojo. Paveiksluose olose, darytuose prieš 15 000 metų, matyti, kaip žmonės renka laukinį medų. Cukraus gamyba iš cukranendrių taip pat turi ilgą istoriją, tačiau tik XIX amžiuje pradėjome išgauti cukrų iš cukrinių runkelių.

Laukinio medaus ir cukraus sultys

Medus yra saldiklis, kuris žmonijos istorijoje buvo naudojamas daugiausiai. Aronos olose Ispanijoje rasta 15 000 metų senumo urvų paveikslų, vaizduojančių moteris, renkančias laukinį medų medžių viršūnėse.

Cukranendrės yra augalas, kuriam reikalingas šiltas ir drėgnas klimatas ir kuris yra kilęs iš Pietų ir Pietvakarių Azijos atogrąžų dalių. Šiandien cukranendrės gali užaugti iki 1,5m aukščio, tačiau pirminis laukinis augalas buvo gerokai mažesnis. Manoma, kad Naujojoje Gvinėjoje jau 6000 m. pr. Kr. buvo auginami maistiniai augalai.

Iš pradžių žmonės kramtydavo cukranendres tokias, kokios jos buvo, arba gamindavo šviežiai spaustas cukraus sultis. Žaliasis gėrimas vis dar yra populiarus troškulio malšintojas daugelyje vietų, kur auginamos cukranendrės, pageidautina su šlakeliu citrinos, kad būtų subalansuotas saldumas.

Baltasis auksas iš kolonijų

500 m. pr. Kr. Indijoje buvo sukurti metodai, kaip iš cukranendrių išgauti gryną cukrų. 700-aisiais arabai (žodis „cukrus“ kilo iš arabų „maišų“) cukranendres atvežė į Viduržemio jūrą, o 1400-aisiais Kolumbas cukranendres nugabeno į Vakarų Indiją.

XVII-XVIII a. dauguma Europos šalių pietiniame pusrutulyje turėjo kolonijas, kuriose augo cukranendrės. Paprastai cukranendrės buvo perdirbamos į žaliavinį cukrų vietoje, esančioje plantacijoje, ir po to gabenamos į Europą galutiniam rafinavimui į „baltąjį auksą“. Tačiau cukrus vis dar buvo labai didelė prabanga tik pasiturintiems.

Europa gauna savo cukraus
XIX a. pradžioje Napoleonas blokavo prekybos kelius per jūras, todėl buvo sunku importuoti cukranendrių cukrų į Europą. Todėl žmonės pradėjo ieškoti būdo, kaip auginti cukrų šaltesniame klimate.

1747 m. vokiečių chemikas Margrafas įrodė, kad cukrų, identišką cukranendrių cukrui, galima išgauti iš pašarinių runkelių. Jo studentas Franz Carl Achard tęsė šį darbą ir, radęs cukrinius runkelius, turinčius didesnį cukraus kiekį (6-8%) - cukrinius runkelius, 1801 m. įkūrė pirmąjį pasaulyje cukrinių runkelių ūkį.

Veisiant augalus, palaipsniui sukurta cukrinių runkelių veislė, kuriuose cukraus kiekis siekė cukranendrių kiekį (16-19%), ir, kai gamybai taip pat buvo skirta valstybės parama, prasidėjo nauja cukraus istorijos era. 1880 m. cukriniai runkeliai sudarė 63% pasaulinės cukraus produkcijos.

Prekės ženklas su istorija

„Dansukker“ yra lyderiaujantis cukraus produktų prekės ženklas Šiaurės ir Baltijos šalyse. Tai prekės ženklas, kuris reiškia kokybę, meistriškumą ir malonumą ir kuris atspindi ilgą ir išdidžią istoriją.

Nuo 1850-ųjų cukrinių runkelių auginimas pradėjo įgauti pagreitį Danijoje ir Švedijoje, o čia ir yra „Dansukker“ šaknys. Susijungus daugeliui smulkių cukraus fabrikų ir rafinavimo įmonių, 1872 m. buvo įkurta „De Danske Sukkerfabriker“, o 1907 m. - „Svenska Sockerfabriks AB“.

Danijos ir Švedijos įmonės susijungė 1900-ųjų pabaigoje, o nuo 2000-ųjų mūsų produkcija su vienu prekės ženklu - „Dansukker“ - parduodama apie 30 mln. vartotojų Šiaurės ir Baltijos šalyse. „Dansukker“ bendrovė vadinasi „Nordic Sugar“  ir priklauso „Nordzucker Group“.

Suteikti dabar kaip tada

Iki 1940-ųjų cukrus buvo gaminamas kaip cukraus kepalas. Jie svėrė iki 15 kg ir buvo tokios formos, nes cukrus buvo supiltas į kūgines formeles su skyle apačioje, kur baigėsi skystis. Parduotuvėse kepalai buvo supjaustyti mažesniais gabalėliais.

Šiaurės regione šiandien nevalgome daugiau cukraus nei prieš 50 metų, tačiau vartojimo įpročiai pasikeitė. Pokario metais vis daugiau moterų išėjo dirbti. Mes pradėjome pirkti paruoštą maistą ir valgyti - ir kaip natūrali pasekmė, namų ūkiai nebebuvo pagrindiniai cukraus pirkėjai.

Per pastaruosius kelis dešimtmečius vis labiau domėtasi pagrindiniais dalykais, o „namų ruoša“ taip pat buvo renesansas. Mes gauname daugiau nei gerą skonį kepant savo cinamono bandelės, arba gaminant savo džemus ar konservus. Tai taip pat būdas dirbti savo rankomis, atsipalaiduoti ir padaryti kažką visiškai kitokio nei mūsų kasdienybė.